تخریب وابسته به سن ماکولا (AMD)

ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه است که مسئول دید مستقیم و واضح در اعمالی چون خواندن، تشخیص چهره ها، و رانندگی می باشد..

 

 

qq

 

 

 

هنگامی که سلولهای ماکولا تخریب شود یک نقطه کور در مرکز میدان بینایی ایجاد خواهد شد و بیماران میدان بینایی مستقیم را خیلی خوب نخواهند دید اما لبه های میدان بینایی را واضح خواهند دید

 

 

ss

 

 

دو نوع AMD وجود دارد :  نوع خشک و مرطوب

 

AMD _ 1  خشک AMD خشک (نوع بدون نو رگ زایی) شایعترین نوع بیماری می باشد که با ذرات کوچکی به نام drusen ، تغییرات رنگدانه ای و آتروفی اپیتلیوم رنگدانه ای مشخص می شود. در این بیماری، drusen در زیر ماکولا شروع به ته نشین شدن می کند و به تدریج باعث از بین رفتن سلولهای حساس به نور ماکولا می شود. پیگیری منظم بیماری ضروری می باشد چون می تواند به نوع شدیدتر (AMD مرطوب) تبدیل شود.

AMD _ 2 مرطوب AMD مرطوب (نوع همراه با نو رگ زایی) نوع شدیدتر AMD به حساب می آید و زمانی ایجاد می شود که عروق خونی ریز واقع در پشت شبکیه شروع به رشد به سمت ماکولا می کنند و به دنبال نشت خون و مایعات، موجب صدمه به ماکولا و در در نتیجه آن کاهش شدید و سریع در بینایی میشود.

در هر بیمار مبتلا به AMD که دچار افت یا اعوجاج دید شده باشد باید آنژیو گرافی فلورسئین انجام گردد که در تعیین نوع درمان مناسب کمک کننده است.

 

arty

 

علائم بیماری   :

کاهش دید می تواند به عنوان اولین علامت این بیماری باشد.

سایر علائم عبارتند از :

۱. کج و معوج دیدن خطوطی که صاف هستند و یا در برخی موارد مرکز دید نسبت به تصاویر اطراف به هم ریخته تر باشد.

ddd

.۲. ایجاد یک منطقه تیره و تار در مرکز دید

۳. تغییر در درک رنگ ها

 

اقدامات لازم جهت پیشگیری و درمان AMD  :

۱_ انجام معاینات منظم سالانه

۲._ مراجعه به چشم پزشک در صورت ایجاد هر گونه کاهش در دید. ۴. حمایت از مطالعات تحقیقاتی و شرکت در آنها

 

عوامل خطر  :

این بیماری پس از ۵۰ سالگی رخ می دهد. عوامل خطر ابتلا به این بیماری شامل سن، سابقه خانوادگی مثبت، مصرف سیگار، دوربینی، فشار خون بالا، کلسترول بالای خون، رنگ روشن عنبیه، جنس زن و بیماریهای قلبی- عروقی می باشد. مطالعات اخیر نقش اختلالات ژنتیک در این بیماری را نشان داده است.

 

درمان پیشگیرانه :

در بیماران با احتمال بالای پیشرفت بیماری، درمان با ویتامین های خوراکی و مواد آنتی اکسیدان مانند ویتامین C، ویتامین E، بتاکاروتن، روی و مس احتمال پیشرفت به سمت مراحل پایانی AMD را به میزان ۲۵% کاهش می دهد. از سوی دیگر به علت افزایش احتمال سرطان ریه در افراد سیگاری، بهتر است از بتاکاروتن مصرف نشود. ترک سیگار و کاهش وزن احتمال پیشرفت AMD را کم می کند.

 

درمان AMD نوع مرطوب :

  1. فتو کوآگولاسیون: در این روش غشای با عروق خونی جدید به همراه شبکیه روی آن تخریب می شود.
  2. درمان فتودینامیک: پس از تزریق ماده حساس شونده با نور که ترجیحا در عروق تازه تشکیل شده تجمع می یابد، به وسیله پرتو لیزر این ماده فعال می شود. واکنش حاصل سبب ترومبوز عروق می شود. در صورت نیاز درمان هر ۳ ماه یکبار تکرار می شود.
  3. عوامل ضد فاکتور رشد اندوتلیوم عروقی: در حال حاضر Ranibizumab درمان انتخابی برای نوع مرطوب AMD است.
  4. درمان های جراحی برای AMD در دست مطالعه هستند.