توصیه‌ها و مراقبت‌های ضروری قبل از عمل جراحی چشم

( آب‌مروارید، پیوند قرنیه )

۱- روز قبل از عمل جهت اخذ پذیرش و تشکیل پرونده به بیمارستان مراجعه نمایید.

۲- حداقل شش ساعت قبل از عمل باید ناشتا باشید حتی اگر قرار باشد با بی حسی عمل شوید.

۳- داروهای قلبی و فشار خون خود را طبق دستور پزشک مشاور استفاده نمایید. داروهای فشارخون را حتی روز عمل هم مصرف نمایید. برای انجام عمل کاتاراکت (آب‌مروارید) معمولاً نیاز به قطع آسپرین و وارفارین نمی‌باشد.

۴- بیماران مبتلا به دیابت، قرص قند را روز عمل مصرف نمایند و کسانی که انسولین تزریق می‌نمایند راجع به تزریق و یا عدم تزریق آن از پزشک معالج و یا پرستار بخش سوال نمایند.

۵- حتماً شب قبل از عمل استحمام نموده و پلکها و مژه‌ها را با شامپو شستشو نمایید.

۶- بانوان محترم روز عمل از هیچ گونه وسیله آرایشی استفاده ننموده و زیورآلات همراه نداشته باشند.

۷- آوردن مدارک مربوط به عمل نظیر عکس قفسه سینه، آزمایشات، اسکن چشم و دفترچه بیمه لازم می‌باشد.

۸- داشتن یک نفر همراه در روز عمل ضروری است.

۹- زمان تعیین شدن جهت عمل تقریبی است. چون ممکن است هر عمل ساده به یک عمل طولانی تبدیل شود. بنابراین بدون این که دچار اضطراب شوید منتظر بمانید تا از طرف اتاق عمل فراخوانده شوید. در ضمن توجه داشته باشید که اولویت اول با بیماران مبتلا به دیابت، افراد مسن و اطفال می‌باشد .توصیه‌های قبل از اعمال جراحی لیزر اگزایمر

(PRK, LASIK & LASEK)

۱- حداقل از ۷۲ ساعت قبل از عمل روزانه دو بار صبح و شب چشم‌ها، لبه پلک‌ها و مژه‌ها را با آب ولرم و شامپو بچه شستشو دهید.

۲- حتماً صبح روز عمل استحمام نمایید.

۳- بانوان محترم از سه روز قبل از عمل به هیچ عنوان از هیچ گونه مواد آرایشی چشم و صورت استفاده ننمایید.

۴- در صورتی که قبل از عمل از عدسیهای تماسی (contact lens) استفاده می‌نمایید در موارد لنزهای سخت (hard contact lens) به مدت چهار هفته و لنزهای نرم (soft contact lens) به مدت دو هفته قبل از عمل از لنزها استفاده نفرمایید.

۵- شب قبل از عمل استراحت کافی و کامل داشته باشید.

۶- به هیچ عنوان در روز عمل از عطر و ادکلن به صورت و لباسها استفاده نفرمایید.

۷- اگر پزشک جراح شما استفاده از قرص و یا قطره‌ای را قبل از عمل توصیه کرده‌اند، حتماً طبق دستور ایشان آن‌ها را مصرف نمایید.

۸- اعمال جراحی لیزیک و لازک نیازی به ناشتا بودن ندارد، خواهشمند است قبل از مراجعه حتماً غذای سبک میل نمایید.

۹- پس از انجام عمل لیزیک و لازک قادر به رانندگی نخواهید بود. در صورتی که با وسیله نقلیه شخصی مراجعه می‌کنید حتماً یک نفر همراه داشته باشید.

۱۰- در صورتی که بعد از عمل قصد مسافرت دارید حتماً قبل از عمل با جراح خود هماهنگ فرمایید.

۱۱- ویزیت‌های بعد از عمل لیزیک و لازک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. خواهشمند است دستورات جراح خود را در این خصوص جدید بگیرید.مراقبت‌های پس از عمل پیوند لایه‌ای قدامی قرنیه (DALK)

۱- پیوند لایه‌ای قرنیه به صورت قدامی معمولاً در مواردی انجام می‌شود که لایه اصلی قرنیه (آندوتلیوم) سالم است و حدود ۹۵-۹۰ درصد از ضخامت قرنیه با قرنیه دهنده جایگزین می‌شود. مهمترین مزیت آن بر پیوند کامل این است که خطر دفع لایه اصلی (آندوتلیوم) وجود ندارد ولی بقیه مسایل آن شبیه پیوند کامل می‌باشد.

۲- قرنیه پیوند شده بعد از عمل حداقل ۹-۶ ماه فاقد حس می‌باشد، بنابراین ممکن است تماس اجسام خارجی با آن احساس نشود، به همین جهت باید خیلی مراقب بود که موقع تمیز کردن اطراف چشم و چکاندن قطره به قرنیه صدمه وارد نشود.

۳- قرنیه پیونده شده هیچگاه مقاومت اولیه خود را به دست نمی‌آورد و لذا باید به شدت مواظب بود که ضربه و یا فشار خارجی به چشم وارد نشود. رعایت این مساله اگرچه در چند ماه اول بعد از عمل خیلی ضروری است ولی تا آخر عمر باید ادامه یابد. استفاده از محافظ (شیلد) پس از عمل بسیار مهم است. تا چندین ماه باید هنگام خواب محافظ را بر روی چشم قرار داد. هنگام سوار شدن به اتومبیل باید محافظ روی چشم قرار داده و از کمربند ایمنی استفاده کنید. در سایر اوقات استفاده از عینک‌های محافظ ضرورت کامل دارد.

۴- در تاریخ‌های تعیین شده جهت معاینه مراجعه کنید.

۵- تعداد روزهای بعد از عمل را همیشه به خاطر بسپارید و در هر مراجعه یادآوری کنید.

۶- طول مدت مصرف قطره‌های چشمی معمولاً ۴ تا ۳ ماه پس از عمل می‌باشد. از مصرف خودسرانه داروها جداً خودداری کنید.

۷- در هر مراجعه داروهای مصرفی به خصوص قطره‌ها را با خود بیاورید و نام آنها را نیز یاد بگیرید چون ممکن است به علت تشابه ظاهری برخی قطره‌ها و نداشتن دید کافی داروها را جابه‌جا مصرف کنید.

۸- دقت کنید برچسب روی قطره‌ها کنده نشود و هر قطره را پس از مصرف در جلد خود قرار دهید.

۹- طرز مصرف قطره و پماد را حتماً از پزشک خود سوال کنید. مصرف صحیح و به موقع داروها پس از عمل، در میزان موفقیت عمل تاثیر به سزایی دارد. سعی کنید قطره‌ها را در زمان تعیین شده توسط پزشک استفاده کنید. در فواصل خواب (۶-۵ ساعت) لازم نیست برای چکاندن قطره از خواب بیدار شوید ولی بهتر است این مساله را از پزشک خود سوال کنید.

در هنگام چکاندن قطره‌ها در چشم، نکات زیر را رعایت کنید:

الف- بهتر است قطره توسط فرد دیگری در چشم شما چکانده شود.

ب- اگر قطره رسوب کرد و یا تغییر رنگ دارد از آن استفاده نکنید.

پ- در حالت خوابیده یا نشسته روی صندلی، سر خود را به عقب خم کنید پلک پایین را به پایین کشیده و با فشار دادن قطره چکان، یک قطره از دارو را داخل چشم بچکانید. توجه داشته باشید که بیش از یک قطره در چشم جا نمی‌گیرد و زیادی آن از چشم خارج شده و باعث تحریک پوست و اطراف پلک می‌شود.

ت- بعد از چکاندن قطره مدتی (۴۰-۳۰ ثانیه) پلک چشم را بسته نگه دارید و از پلک زدنهای شدید خودداری کنید تا قطره بتواند جذب شود.

ث- موقع چکاندن قطره باید مواظب بود که ظرف محتوی قطره خیلی به چشم نزدیک نشود زیرا باعث می‌شود که اولاً قطره با مژه‌ها و پلک چشم، تماس حاصل کرده و آلوده شود و ثانیاً ممکن است نوک قطره چکان با سطح قرنیه تماس پیدا کرده و باعث خراش یا زخم قرنیه شود. چون قرنیه فاقد حس می‌باشد. ممکن است تماس جسم خارجی با قرنیه را متوجه نشوید.

222111

ج- در صورتی که نوبت استفاده از قطره‌ها همزمان باشد، پس از مصرف قطره اول ۱۵-۱۰ دقیقه صبر کنید تا اثر لازم در چشم را داشته باشد و سپس قطره بعدی را استفاده نمایید.

چ- هیچ گاه اطراف چشم را با پارچه‌های خشن یا دستمال کاغذی تمیز نکنید زیرا این کار ممکن است باعث خراش قرنیه شود. صبحها بعد از بیدار شدن از خواب، ممکن است اطراف مژه‌ها و گوشه چشم ترشحات زیادی جمع شده باشد که برای تمیز کردن آنها می توانید چند قطره آنتی‌بیوتیک (کلرامفنیکل، سولفاستامید) داخل چشم و روی پلکها ریخته و سپس به آهستگی با پنبه، تمیز کنید ولی مراقب باشید که فشار انگشت مستقیماً به کره چشم وارد نشود زیرا این امر می‌تواند سبب بازشدن زخم محل عمل شود.

۱- رژیم غذایی خاصی پس از عمل توصیه نمی‌شود.

۲- چنانچه داروی خاصی مانند آسپیرین، داروهای ضدفشار خون و یا داروهای قلبی قبل از عمل مصرف می‌کرده‌اید، پس از عمل کماکان ادامه دهید.

۳- اعمال زناشویی حدود یک هفته پس از عمل بلامانع است.

۴- نماز خواندن از روز عمل با تیمم بلامانع است. رکوع می‌توانید انجام دهید ولی تا چند هفته از سجده کردن طولانی خودداری کنید.

۵- زمان حمام کردن را حتماً از پزشک خود سوال کنید. اگر عمل پیوند قرنیه با عارضه‌ای توام نباشد بعد از روز سوم می‌تواند حمام کنید ولی موقع شستشوی سر و صورت باید چشمها را بسته نگه داشته و به هیچ وجه به پلک‌ها فشار نیاورید.

۶- مطالعه، تماشای تلویزیون و فعالیتهای عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد و همچنین خوابیدن به سمت چشم عمل شده بلامانع است.

۷- بعد از عمل مسافرت با هواپیما یا هر وسیله دیگری بلامانع است. در فرودگاه از گذاشتن شیلد (محافظ) بر سطح چشم خودداری شود تا جهت پرواز شما مانعی ایجاد نشود.

۸- بسته به نوع بخیه‌ها، معمولاً ۴ تا ۱۸ ماه بعد از عمل بخیه‌ها برداشته می‌شوند.

۹- تا زمانی که بخیه‌های عمل کشیده نشده‌اند ممکن است بخیه‌ها خودبه‌خود شل و یا پاره شوند که مهم‌ترین علامت آن احساس وجود جسم خارحی در چشم است که همراه با آن قرمزی چشم و اشک ریزش هم اتفاق می‌افتد. گاهی به علت کمبود حس قرنیه، بخیه شل و یا پاره شده اما ممکن است متوجه آن نشوید. در این حالت قرمزی چشم وجود دارد. این مساله به خصوص، بیشتر در کودکان اتفاق می‌افتد. بخیه شل و یا پاره شده باید سریعاً توسط پزشک معالج برداشته شود، بنابراین پس از عمل پیوند باید به طور منظم قدرت بینایی خود را در منزل اندازه‌گیری کنید (با نگاه کردن به تابلو، ساعت دیواری یا سایر اشیا) و به محض کاهش دید و یا بروز علایم فوق فوراً به پزشک مراجعه کنید.

۱۰- در صورت بروز هر مشکلی چنانچه به جراح خود دسترسی نداشتید به اورژانس چشم بیمارستان شهید دکتر لبافی‌نژاد (پاسداران، بوستان نهم) مراجعه نمایید.

۱۱- بلند کردن اشیا و جابه‌جایی اجسام در حد متعارف پس از عمل بلامانع است.مراقبت‌های پس از عمل پیوند لایه‌ای خلفی (DSEAK)

۱-پیوند لایه‌ای خلفی (دزک) که در تبلیغات به عنوان پیوند قرنیه بدون بخیه هم از آن نام برده می‌شود، روشی است که در آن لایه دخلی قرنیه (آندوتلیوم) به وسیله لایه نازک از قرنیه دهنده حدود ۹۰-۸۰ میکرون ضخامت و گاهی نازک‌تر جایگزین می شود. مهم‌ترین مزیت این روش مقاومت تقریباً طبیعی چشم در برابر ضربه و بازیافت سریع بینایی بوده ولی مراقبت و مواظبت آن مثل پیوند کامل می‌باشد اما مشکلات ناشی از وجود بخیه زیاد را ندارد.

۲-تعداد روزهای بعد از عمل را همیشه به خاطر بسپارید و در هر مراجعه یادآوری کنید.

۳-مصرف قطره‌های چشمی حداکثر ۲ تا ۳ ماه پس از عمل لازم است. از مصرف خودسرانه داروها جداً خودداری کنید.

۴-در هر مراجعه داروهای مصرفی به خصوص قطره‌ها را با خود بیاورید و نام آنها را نیز یاد بگیرید چون ممکن است به علت تشابه ظاهری برخی قطره‌ها و نداشتن دید کافی داروها را جابه‌جا مصرف کنید.

۵-دقت کنید برچسب روی قطره‌ها کنده نشود و هر قطره را پس از مصرف در جلد خود قرار دهید.

۶-طرز مصرف قطره و پماد را حتماً از پزشک خود سوال کنید. مصرف صحیح و به موقع داروها پس از عمل، در میزان موفقیت عمل تاثیر به سزایی دارد. سعی کنید قطره‌ها را در زمان تعیین شده توسط پزشک استفاده کنید. در فواصل خواب (۶-۵ ساعت) لازم نیست برای چکاندن قطره از خواب بیدار شوید ولی بهتر است این مساله را از پزشک خود سوال کنید.

در هنگام چکاندن قطره‌ها در چشم، نکات زیر را رعایت کنید:

الف- بهتر است قطره توسط فرد دیگری در چشم شما چکانده شود.

ب- اگر قطره رسوب کرد و یا تغییر رنگ دارد از آن استفاده نکنید.

پ- در حالت خوابیده یا نشسته روی صندلی، سر خود را به عقب خم کنید پلک پایین را به پایین کشیده و با فشار دادن قطره چکان، یک قطره از دارو را داخل چشم بچکانید. توجه داشته باشید که بیش از یک قطره در چشم جا نمی‌گیرد و زیادی آن از چشم خارج شده و باعث تحریک پوست و اطراف پلک می‌شود.

ت- بعد از چکاندن قطره مدتی (۴۰-۳۰ ثانیه) پلک چشم را بسته نگه دارید و از پلک زدنهای شدید خودداری کنید تا قطره بتواند جذب شود.

ث- موقع چکاندن قطره باید مواظب بود که ظرف قطره (قطره چکان) خیلی به چشم نزدیک نشود زیرا باعث می‌شود که اولاً قطره با مژه‌ها و پلک چشم، تماس حاصل کرده و آلوده شود و ثانیاً ممکن است نوک آن با سطح قرنیه تماس پیدا کرده و باعث خراش یا زخم قرنیه شود، چون قرنیه فاقد حس می‌باشد.

222 111

ج- در صورتی که نوبت استفاده از قطره‌ها همزمان باشد، پس از مصرف قطره اول ۱۵-۱۰ دقیقه صبر کنید تا اثر لازم در چشم را داشته باشد و سپس قطره بعدی را استفاده نمایید.

چ- هیچ گاه اطراف چشم را با پارچه‌های خشن یا دستمال کاغذی تمیز نکنید زیرا این کار ممکن است باعث خراش قرنیه شود. صبحها بعد از بیدار شدن از خواب، ممکن است اطراف مژه‌ها و گوشه چشم ترشحات زیادی جمع شده باشد که برای تمیز کردن آنها می توانید چند قطره آنتی‌بیوتیک (کلرامفنیکل، جنتامایسین، سولفاستامید) داخل چشم و روی پلکها ریخته و سپس به آهستگی با پنبه، تمیز کنید ولی مراقب باشید که فشار انگشت مستقیماً به کره چشم وارد نشود زیرا این امر می‌تواند سبب بازشدن زخم محل عمل شود.

۱- مالش چشم بسیار خطرناک است و ممکن است باعث جداشدن قرنیه پیوند شده شود.

۲- رژیم غذایی خاصی پس از عمل توصیه نمی‌شود.

۳- چنانچه داروی خاصی مانند آسپیرین، داروهای ضدفشار خون و یا داروهای قلبی قبل از عمل مصرف می‌کرده‌اید، پس از عمل کماکان ادامه دهید.

۴- اعمال زناشویی حدود یک هفته پس از عمل بلامانع است.

۵- نماز خواندن از روز عمل با تیمم بلامانع است ولی تا ۱۰ روز از سجده کردن خودداری کنید و مهر را با دست به پیشانی نزدیک کنید.

۶- زمان حمام کردن را حتماً از پزشک خود سوال کنید. اگر عمل پیوند قرنیه با عارضه‌ای توام نباشد بعد از روز سوم می‌تواند حمام کنید ولی موقع شستشوی سر و صورت باید چشمها را بسته نگه داشته و به هیچ وجه به پلک‌ها فشار نیاورید.

۷- مطالعه، تماشای تلویزیون و فعالیتهای عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد. همچنین خوابیدن به سمت چشم عمل شده بلامانع است.

۸- بعد از عمل مسافرت با هواپیما یا هر وسیله دیگری بلامانع است. در فرودگاه از گذاشتن شیلد (محافظ) بر سطح چشم خودداری شود تا جهت پرواز شما مانعی ایجاد نشود.

۹- بسته به نوع بخیه‌ها، از ۴ تا ۱۸ ماه بعد از عمل بخیه‌ها برداشته می‌شوند.

۱۰- عمل پیوند قرنیه از لحاظ سازگاری یا دفع، مانند پیوند زندگی است که چند هفته اول ماه عسل است و سپس ممکن است دفع شروع شود که می‌تواند خفیف یا شدید باشد و در صورتی که مسایل حل نشود، ممکن است منجر به دفع (طلاق) شود. بنابراین کسی که عمل پیوند قرنیه انجام می‌دهد تا سه هفته اول (ماه عسل) خطر دفع قرنیه برایش وجود ندارد، ولی ممکن است بعد از سه هفته شروع شود. این پدیده ابتدا به صورت خفیف شروع شده و در صورتی که درمان نشود، ممکن است به مرحله غیرقابل درمان (دفع کامل) منجر شود لذا دانستن علایم شروع دفع بسیار مهم است و باید دقیقاً آن را بدانید. این علایم عبارتند از:

الف- حساسیت به نور (نمی‌توانید به خوبی چشم خود را در نور باز کنید)

ب- قرمزی و اشک ریزش (خفیف،‌ متوسط، شدید)

پ- کاهش و تاری دید با شدت متفاوت (احساس می‌کنید از پشت یک شیشه مه گرفته به بیرون نگاه می‌کنید)

۱۱- بنابراین پس از عمل پیوند باید به طور منظم قدرت بینایی خود را در منزل اندازه‌گیری کنید (با نگاه کرد به تابلو، ساعت دیواری یا سایر اشیا) و به محض کاهش دید و یا بروز علایم فوق فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که به جراح خود دسترسی نداشتید به اورژانس چشم بیماستان شهید لبافی‌نژاد (پاسداران، بوستان نهم) مراجعه نمایید زیرا هر چه درمان دیرتر شروع شود، موفقیت کم‌تر خواهد بود و گاهی اگر خیلی دید شده باشد ممکن از دفع کامل ایجاد شود.

۱۲- هشتاد درصد موارد دفع پیوند طی ۱۲-۶ ماه بعد از عمل اتفاق می‌افتد و پس از آن، این احتمال رو به کاهش می‌گذارد و پس از دو سال شانس ایجاد آن خیلی کم می‌شود ولی تا آخر عمر وجود دارد. همان گونه که دو زوجه هم اگر تا ۳-۲ سال اول زندگی مشکلی نداشه باشند معمولاً شانس طلاق بین آن‌ها خیلی کم می‌شود ولی همیشه وجود دارد.

۱۲- در صورت بروز هر مشکلی چنانچه به جراح خود دسترسی نداشتید به اورژانس چشم بیمارستان شهید دکتر لبافی‌نژاد (پاسداران، بوستان نهم) مراجعه نمایید.

۱۳- بلند کردن اشیا و جابه‌جایی اجسام در حد متعارف پس از عمل بلامانع است.مراقبت‌های پس از عمل پیوند قرنیه کامل (PK)

۱- قرنیه پیوند شده بعد از عمل حداقل ۹-۶ ماه فاقد حس می‌باشد، بنابراین ممکن است تماس اجسام خارجی با آن احساس نشود، به همین جهت باید خیلی مراقب باشید که موقع تمیز کردن اطراف چشم و چکاندن قطره به قرنیه صدمه نزنید.

۲- قرنیه پیوند شده هیچگاه مقاومت اولیه خود را به دست نمی‌آورد و لذا باید به شدت مواظب باشید که ضربه و یا فشار خارجی به چشم وارد نشود. رعایت این مساله اگرچه در چند ماه اول بعد از عمل خیلی ضروری است ولی تا آخر عمل باید ادامه یابد.

۳- در تاریخ‌های تعیین شده جهت معاینه به طور دقیق مراجعه کنید.

۴- تعداد روزهای بعد از عمل را همیشه به خاطر بسپارید و در هر مراجعه یادآوری کنید.

۵- مصرف قطره‌های چشمی حداکثر ۲ تا ۳ ماه پس از عمل لازم است. از مصرف خودسرانه داروها جداً خودداری کنید.

۶- در هر مراجعه داروهای مصرفی به خصوص قطره‌ها را با خود بیاورید و نام آنها را نیز یاد بگیرید چون ممکن است به علت تشابه ظاهری برخی قطره‌ها و نداشتن دید کافی داروها را جابه‌جا مصرف کنید.

۷- دقت کنید برچسب روی قطره‌ها کنده نشود و هر قطره را پس از مصرف در جلد خود قرار دهید.

۸- طرز مصرف قطره و پماد را حتماً از پزشک خود سوال کنید. مصرف صحیح و به موقع داروها پس از عمل، در میزان موفقیت عمل تاثیر به سزایی دارد. سعی کنید قطره‌ها را در زمان تعیین شده توسط پزشک استفاده کنید. در فواصل خواب (۶-۵ ساعت) لازم نیست برای چکاندن قطره از خواب بیدار شوید ولی بهتر است این مساله را از پزشک خود سوال کنید.

در هنگام چکاندن قطره‌ها در چشم، نکات زیر را رعایت کنید:

الف- بهتر است قطره توسط فرد دیگری در چشم شما چکانده شود.

ب- اگر قطره رسوب کرد و یا تغییر رنگ دارد از آن استفاده نکنید.

پ- در حالت خوابیده یا نشسته روی صندلی، سر خود را به عقب خم کنید پلک پایین را به پایین کشیده و با فشار دادن قطره چکان، یک قطره از دارو را داخل چشم بچکانید. توجه داشته باشدی که بیش از یک قطره در چشم جا نمی‌گیرد و زیادی آن از چشم خارج شده و باعث تحریک پوست و اطراف پلک می‌شود.

ت- بعد از چکاندن قطره مدتی (۴۰-۳۰ ثانیه) پلک چشم را بسته نگه دارید و از پلک زدنهای شدید خودداری کنید تا قطره بتواند جذب شود.

ث- موقع چکاندن قطره باید مواظب باشید که ظرف قطره (قطره چکان) خیلی به چشم نزدیک نشود زیرا باعث می‌شود که اولاً قطره با مژه‌ها و پلک چشم، تماس حاصل کرده و آلوده شود و ثانیاً ممکن است نوک آن با سطح قرنیه تماس پیدا کرده و باعث خراش یا زخم قرنیه شود، چون قرنیه فاقد حس می‌باشد.

222111

ج- در صورتی که نوبت استفاده از قطره‌ها همزمان باشد، پس از مصرف قطره اول ۱۵-۱۰ دقیقه صبر کنید تا اثر لازم در چشم را داشته باشد و سپس قطره بعدی را استفاده نمایید.

چ- هیچ گاه اطراف چشم را با پارچه‌های خشن یا دستمال کاغذی تمیز نکنید زیرا این کار ممکن است باعث خراش قرنیه شود. صبحها بعد از بیدار شدن از خواب، ممکن است اطراف مژه‌ها و گوشه چشم ترشحات زیادی جمع شده باشد که برای تمیز کردن آنها می توانید چند قطره آنتی‌بیوتیک (کلرامفنیکل، جنتامایسین، سولفاستامید) داخل چشم و روی پلکها ریخته و سپس به آهستگی با پنبه، تمیز کنید ولی مراقب باشید که فشار انگشت مستقیماً به کره چشم وارد نشود زیرا این امر می‌تواند سبب بازشدن زخم محل عمل شود.

۱- رژیم غذایی خاصی پس از عمل توصیه نمی‌شود.

۲- چنانچه داروی خاصی مانند آسپیرین، داروهای ضدفشار خون و یا داروهای قلبی قبل از عمل مصرف می‌کرده‌اید، پس از عمل کماکان ادامه دهید.

۳- اعمال زناشویی حدود یک هفته پس از عمل بلامانع است.

۴- نماز خواندن از روز عمل با تیمم بلامانع است ولی ۱۴-۱۰ از سجده کردن طولانی خودداری کنید و مهر را با دست به پیشانی نزدیک کنید.

۵- زمان حمام کردن را حتماً از پزشک خود سوال کنید. اگر عمل پیوند قرنیه با عارضه‌ای توام نباشد بعد از روز سوم می‌تواند حمام کنید ولی موقع شستشوی سر و صورت باید چشمها را بسته نگه داشته و به هیچ وجه به پلک‌ها فشار نیاورید.

۶- مطالعه، تماشای تلویزیون و فعالیتهای عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد. همچنین خوابیدن به سمت چشم عمل شده بلامانع است.

۷- بعد از عمل مسافرت با هواپیما یا هر وسیله دیگری بلامانع است. در فرودگاه از گذاشتن شیلد (محافظ) بر سطح چشم خودداری شود تا جهت پرواز شما مانعی ایجاد نشود.

۸- بسته به نوع بخیه‌ها، از ۴ تا ۱۸ ماه بعد از عمل بخیه‌ها برداشته می‌شوند. تنها در شرایط خاص تا چند سال ممکن است در چشم باقی بماند.

۹- تا زمانی که بخیه‌های عمل کشیده نشده‌اند ممکن است بخیه‌ها خودبه‌خود شل و یا پاره شوند که مهمترین علامت آن احساس وجود جسم خارجی در چشم است که همراه با آن قرمزی چشم و اشک ریزش هم اتفاق می‌افتد. گاهی به علت کمبود حس قرنیه، بخیه شل و یا پاره شده اما ممکن است متوجه آن نشوید. در این حالت قرمزی چشم وجود دارد. این مساله به خصوص، بیشتر در کودکان اتفاق می‌افتد. بخیه شل و یا پاره شده باید سریعاً توسط پزشک معالج برداشته شود، در غیر این صورت باعث تحریک چشم و دفع پیوند می‌شود.

۱۰- عمل پیوند قرنیه از لحاظ سازگاری یا دفع، مانند پیوند زندگی است که چند هفته اول ماه عسل است و سپس ممکن است دفع شروع شود که می‌تواند خفیف یا شدید باشد و در صورتی که مسایل حل نشود، ممکن است منجر به دفع (طلاق) شود. بنابراین کسی که عمل پیوند قرنیه انجام می‌دهد تا سه هفته اول (ماه عسل) خطر دفع قرنیه برایش وجود ندارد، ولی ممکن است بعد از سه هفته شروع شود. این پدیده ابتدا به صورت خفیف شروع شده و در صورتی که درمان نشود، ممکن است به مرحله غیرقابل درمان (دفع کامل) منجر شود لذا دانستن علایم شروع دفع بسیار مهم است و باید دقیقاً آن را بدانید. این علایم عبارتند از:

الف- حساسیت به نور (نمی‌توانید به خوبی چشم خود را در نور باز کنید)

ب- قرمزی و اشک ریزش (خفیف،‌ متوسط، شدید)

پ- کاهش و تاری دید با شدت متفاوت (احساس می‌کنید از پشت یک شیشه مه گرفته به بیرون نگاه می‌کنید)

بنابراین پس از عمل پیوند باید به طور منظم قدرت بینایی خود را در منزل اندازه‌گیری کنید (با نگاه کرد به تابلو، ساعت دیواری یا سایر اشیا) و به محض کاهش دید و یا بروز علایم فوق فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که به جراح خود دسترسی نداشتید به اورژانس چشم بیماستان شهید لبافی‌نژاد (پاسداران، بوستان نهم) مراجعه نمایید زیرا هر چه درمان دیرتر شروع شود، موفقیت کم‌تر خواهد بود و گاهی اگر خیلی دید شده باشد ممکن از دفع کامل ایجاد شود.

۱۱- هشتاد درصد موارد دفع پیوند طی ۱۲-۶ ماه بعد از عمل اتفاق می‌افتد و پس از آن، این احتمال رو به کاهش می‌گذارد و پس از دو سال شانس ایجاد آن خیلی کم می‌شود ولی تا آخر عمر وجود دارد. همان گونه که دو زوجه هم اگر تا ۳-۲ سال اول زندگی مشکلی نداشه باشند معمولاً شانس طلاق بین آن‌ها خیلی کم می‌شود ولی همیشه وجود دارد.

۱۲- پیدایش آستیگماتیسم یکی از علل کاهش دید پس از عمل پیوند قرنیه می‌باشد که در حدود ۳۰ درصد موارد اتفاق می‌افتد. معمولاً تا ۴ دیوپتر آستیگماتیسم قابل قبول است ولی از آن بیش‌تر معمولاً احتیاج به درمان و اصلاح دارد که در بیش‌تر موارد با عمل جراحی سرپایی انجام می‌شود.

۱۳- در صورت بروز هر مشکلی چنانچه به جراح خود دسترسی نداشتید به اورژانس چشم بیمارستان شهید دکتر لبافی‌نژاد (پاسداران، بوستان نهم) مراجعه نمایید.

۱۴- بلند کردن اشیا و جابه‌جایی اجسام در حد متعارف پس از عمل بلامانع است..دستورات دارویی پس از عمل لازک و PRK

(بعد از برداشتن لنز تماسی)

 ۱- قطره بتامتازون، قطع شود.

۲-  قطره کلوبیوتیک هر ۶ ساعت تا یک هفته، سپس قطع شود.

۳-  قطره اشک هر ۴ ساعت تا چند هفته

۴-  قطره فلوکورت (فلورومتولون) هر ۶ ساعت تا ۴ هفته (روزی ۴ بار)

  سپس هر ۸ ساعت تا ۴ هفته (روزی ۳ بار)

۵-  عینک ضد آفتاب تا چند ماه

در صورت بروز مشکل با شماره تلفن ۰۹۱۲۵۵۷۵۹۴۶ آقای ایامی تماس حاصل نمایند.دستورالعمل پس از جراحی لازک PRK

استفاده از عینک آفتابی جهت جلوگیری از برخورد اشعه ماوراء بنفش به قرنیه تا چند ماه پس از عمل ضروری است. در صورت عدم استفاده از عینک احتمال کدورت قرنیه افزایش می‌یابد. می‌توانید از عینک تجویز شده توسط کلینیک و یا عینک آفتابی خودتان استفاده نمایید.

۲- قطره کلوبیوتیک (کلرامفنیکل) هر ۶ ساعت (چهار بار در شبانه روز) به مدت یک هفته مصرف نمایید و سپس قطع نمایید.

۳- قطره بتامتازون هر ۶ ساعت تا زمان برداشتن لنز تماسی از چشم استفاده نمایید.

۴- مراجعات روزانه تا هنگام برداشتن لنز تماسی از چشم‌ها ضروری است.

۵- تا زمانی که لنز تماسی در چشم وجود دارد از شستن صورت و چشم‌ها باید خودداری شود.

۶- رکوع، سجود، روزه‌داری و انجام امور عادی زندگی و کار با کامپیوتر از روز بعد از عمل بلامانع است.

۷- پس از برداشتن لنز از سطح چشم، قطره بتامتازون قطع و در عوض قطره فلوکورت طبق دستور زیر شروع می‌شود:

الف- ماه اول هر ۶ ساعت (چهاربار در شبانه روز)

ب- ماه دوم هر ۸ ساعت (۳ بار در شبانه روز)

۸- قطره اشک مصنوعی حداقل هر ۶ ساعت به مدت ۲-۱ ماه پس از عمل (نوع قطره و تعداد دفعات مصرف آن تفاوت چندانی ندارد).

۹- نوسان دید پس از عمل تا چند هفته طبیعی است و دید نهایی معمولاً پس از ۶-۳ ماه حاصل می‌شود.

۱۰- استفاده از لنزهای تماسی رنگی پس از عمل با مخاطرات زیادی همراه خواهد بود.

۱۱- در صورت پیدایش درد شدید توام با قرمزی و اشک‌ریزش و حساسیت به نور از علایم خطر بوده و باید فوراً به مطب و در صورت تعطیلی به بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد در خیابان پاسداران مراجعه نمایید.

۱۲- تعداد قطره چکانده شده در چشم در هر وعده یک قطره می‌باشد ولی برای اطمینان بیشتر می‌توان از دو قطره استفاده نمود.

۱۳- فاصله زمانی بین مصرف قطره‌های گوناگون حداقل ۱۰ دقیقه می‌باشد.

۱۴- موارد فوق برای کسانی می‌باشد که چشم آن‌ها مشکل خاصی نداشته باشد ولی در موارد خاص دفعات مصرف دارو و مراجعات بعدی با نظر پزشک تغییر خواهد کرد.دستورالعمل پس از انجام عمل جراحی آب‌مروارید

۱-۱- محافظ پلاستیکی را حداقل یک هفته پس از عمل موقع خواب روی چشم قرار دهید.

۲-۲- قطره کلوبیوتیک (کلرامفنیکل) را هر ۶ ساعت (۴ بار در شبانه روز) به مدت یک هفته مصرف نمایید.

۳-۳- قطره بتامتازون هر ۶ ساعت به مدت دو هفته و سپس هر ۸ ساعت (سه بار در شبانه روز) به مدت دو هفته مصرف نموده و سپس قطع نمایید.

۴-۴- تا ۴۸ ساعت از شستن صورت خودداری شود و پس از آن استحمام و شستن صورت بلامانع است.

۵-۵- رکوع، سجود، روزه‌داری و انجام امور عادی زندگی و کار با کامپیوتر از روز بعد از عمل بلامانع است.

۶-۶- در صورت بروز درد شدید چشم توام با قرمزی و تاری دید بلافاصله به مطب مراجعه نمایید و در صورت تعطیلی مطب به بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد در خیابان پاسداران مراجعه نمایید.

۷-۷- تجویز عینک جدید (در صورت نیاز) حداقل یک هفته پس از عمل انجام می‌شود و معاینه نهایی ۸ هفته پس از عمل صورت می‌گیرد.

تذکر : 

۱- تعداد قطره چکانده شده در چشم در هر وعده یک قطره می‌باشد ولی برای اطمینان بیش‌تر می‌توان دو قطره استفاده نمود.

۲- فاصله زمانی بین مصرف قطره‌های گوناگون حداقل ۱۰ دقیقه می‌باشد.

۳- فاصله مصرف قطره‌ها تقریبی است و لازم نیست که برای چکاندن قطره از خواب بیدار شوید.

۴- سوزش، خارش و احساس جسم خارجی و حساسیت به نور پس از عمل تا چند ماه طبیعی است و به مرور زمان برطرف می‌گردد.

۵- موارد فوق برای کسانی می‌باشد که چشم آنها مشکل خاصی نداشته باشد ولی در موارد خاص دفعات مصرف دارو و مراجعات بعدی با نظر پزشک تغییر خواهد کرد.

۶- در صورت پیدایش جرقه‌های نورانی (مثل برق زدن در آسمان) جهت معاینه شبکیه مراجعه نمایید ولی وجود مگس پران (مشاهده ذرات به اشکال مختلف در میدان دید) پدیده شایع می‌باشد و درمان خاصی ندارد.


دکتر محمدعلی جوادی