رتینوپاتی دیابتی :

شبکیه پرده انتهای چشم است که به زبان انگلیسی رتین نامیده می شود و برای ایجاد یک تصویر دقیق و روشن نقش مهمی بر عهده دارد. آسیب به شبکیه رتینوپاتی نام دارد. رتینوپاتی یکی از عوارض بیماری دیابت است.

عوامل خطر

 1. طول مدت دیابت: شیوع رتینوپاتی دیابتی رابطه مستقیم با طول مدت ابتلا به دیابت دارد.
 2. کنترل ناکافی دیابت: عدم کنترل دیابت، پیشرفت رتینوپاتی دیابت را تسریع می کند.
 3. عوامل متفرقه: حاملگی، افزایش فشارخون، بیماری کلیوی ناشی از دیابت، کم خونی

انواع رتینوپاتی دیابتی

 1. رتینوپاتی  غیر پرولیفراتیو

شایع ترین فرم بیماری است که به دلیل افزایش نفوذپذیری و نشت مایع از عروق کوچک به شبکیه ایجاد می شود. ادم ماکولا شایع ترین علت کاهش دید در بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی در این مرحله است که در دیابت نوع ۲ شایع تر است. مهمترین علامت ماکولوپاتی دیابتی، کاهش تدریجی بینایی مرکزی است به طوریکه بیمار در خواندن خطوط ریز و مشاهده علائم راهنمایی و رانندگی دچار مشکل می شود. ماکولوپاتی دیابتی در صورتیکه از نظر بالینی بارز باشد باید درمان شود که توسط لیزر فتوکوآگولاسیون و همچنین تزریق عوامل ضد رگ زایی می باشد.

 

HAMED

 

نقاط پراکنده خونریزی در شبکیه و رسوبات ناشی از نشت پروتئین (اگزودا)

۲ _  رتینوپاتی پرولیفراتیو

این نوع از رتینوپاتی بطور مشخص در مراحل پیشرفته دیابت دیده می شود و حالتی است که رگهای خونی جدید و غیرطبیعی بروی سطح شبکیه رشد می­کنند. عروق جدید می تواند از سطح شبکیه خارج شده و در فضای زجاجیه رشد کند. از آنجاییکه عروق جدید شکننده می باشند، به راحتی خونریزی می کنند. عوارض ناشی از این عروق نابجا، خونریزی درون فضای زجاجیه و جداشدگی کششی شبکیه ناشی از بافت فیبروز می باشد که هر دو با افت بینایی همراه هستند.

در نهایت نابینایی ممکن است به علل زیر رخ دهد:

 • خونریزی وسیع پایدار در زجاجیه
 • جداشدگی کششی شبکیه
 • گلوکوم نئووسکولار بعلت تشکیل عروق خونی جدید در عنبیه و زاویه اتاق  قدامی

 

H2H2

                      عروق خونی نابجا و غیر طبیعی

علائم بیماری رتینوپاتی دیابتی :  در مراحل اولیه ممکن است بیمار متوجه تغییر میزان دید  خود نشود و تنها با معاینه چشم پزشکی تغییرات داخل چشم مشخص می گردد. زمانیکه خونریزی ایجاد می­شود دید تار شده، لکه­هایی در آن پیدا می­شود و حتی ممکن است دید بصورت کامل از بین برود.

SDSDSDF

عوارض رتینوپاتی دیابتی

 1. _خونریزی زجاجیه  :

زجاجیه ماده ژله‌مانند شفافی است که حفره وسط چشم را پر کرده است. عروق خونی جدید تشکیل شده در رتینوپاتی ممکن است باعث خونریزی در زجاجیه شوند. اگر میزان خونریزی کم باشد، فقط لکه ها یا خطوط سیاهی در جلوی چشم خود می بینید (مگس پران چشم). در موارد شدید خونریزی، خون حفره زجاجیه را پر کرده و به طور کامل جلوگیری دید را می گیرد.

۲ _جدا شدن شبکیه چشم  :

عروق خونی غیرطبیعی ، باعث ایجاد بافت زخمی روی شبکیه می شوند. این بافت زخمی باعث کشیده شدن شبکیه از عقب چشم و در نتیجه جدا شدن آن می شود.این عارضه باعث ایجاد لکه های شناور در چشم (مگس پران چشم)، دیدن جرقه نور در چشم (جرقه چشمی) و کاهش شدید بینایی می شود.

۳_گلوکوم یا آب سیاه :

رگ های خونی جدیدی که در سطح عنبیه و زاویه رشد می کنند، مانع از جریان طبیعی مایعات به خارج از چشم می شوند. در نتیجه فشار داخل چشم زیاد شده و باعث بروز گلوکوم می شود. این فشار زیاد با آسیب به عصب بینایی باعث نابینایی می شود.

۴_ نابینایی :

سرانجام رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم و یا هر دو، باعث از دست دادن کامل بینایی می شود.

تشخیص بیماری رتینوپاتی دیابتی :

بهترین راه برای تشخیص رتینوپاتی دیابتی معاینه چشمی در فواصل منظم توسط چشم پزشک می­باشد. برای تشخیص رتینوپاتی دیابتی چشم پزشک با استفاده از دستگاهی بنام افتالموسکوپ بداخل چشم شما نگاه می­کند که لازمه انجام آن گشاد کردن مردمک توسط قطره های متسع کننده مردمک می باشد. علاوه بر این ممکن است نیاز به عکس رنگی ته چشم یا آزمایش خاصی بنام “آنژیوگرافی با فلوئورسئین” باشد.

زمان انجام معاینات تشخیصی چشمی :

 1. در بیماران دیابتی نوع ۱: زمان شروع غربالگری ۳ سال پس از تشخیص بیماری است. از آن پس بیماران باید سالانه تحت معاینه قرار گیرند.
 2. در بیماران دیابتی نوع ۲: بعلت بی علامت بودن بیماری، بلافاصله پس از تشخیص دیابت نوع ۲ لازم است معاینه چشمی انجام شود. در صورت عدم درگیری شبکیه، معاینات بعدی بصورت سالانه خواهد بود. در صورت وجود رتینوپاتی دیابتی غیرپرولیفراتیو خفیف، معاینات پیگیری بعدی هر ۹-۶ ماه خواهد بود. در صورت وجود رتینوپاتی دیابتی غیرپرولیفراتیو شدید، معاینات هر ۴-۳ ماه انجام می شود.درمان رتینوپاتی دیابتیهدف از درمان، به تاخیر انداختن رتینوپاتی یا کند کردن پیشرفت آن است.۱_  درمان سیستمیک:  درمان سیستمیک با رژیم غذایی و انسولین می تواند شروع رتینوپاتی را به تاخیر اندازد و یا سرعت پیشرفت آن را کند تر کند.۲ _ فتوکواگولاسیون با لیزر:  این روش در رتینوپاتی پرولیفراتیو دیابتی لازم است که منجر به پس رفت عروق جدید می شود.

  در صورت ایجاد خونریزی شدید و پایدار داخل زجاجیه و پارگی کششی شبکیه، جراحی ویترکتومی جهت برداشتن خونریزی زجاجیه و بافت های فیبروز اندیکاسیون می یابد.

  ۳- درمان های جدیدتر شامل تزریق داروهای ضد فاکتور رشد اندوتلیوم عروق(anti-VEGF) و یا داروهای استروئیدی به داخل چشم است

  34353434